Logo
31
08.2017

Kradzieże i wyłudzenia na cudzy dowód
 

Tylko od stycznia do marca tego roku, udaremniono 1746 prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 90,4 mln złotych. Czyli średnio milion dziennie. Wygląda na to, że zgłaszanie zgubienia i kradzieży dokumentów tożsamości do systemu „Dokumenty Zastrzeżone” (System DZ) daje efekty i dzięki temu można skutecznie ograniczać kradzieże tożsamości i walczyć z przestępstwami dokonywanymi z użyciem cudzych danych.

 

Źródło: YouTube

 

Od stycznia do marca tego roku prób wyłudzeń przekraczających 1 mln zł było zaledwie 8, z czego największa to 8,4 mln zł (województwo podlaskie), ale problem dotyczy głównie mniejszych kwot, za to na masową skalę. W I kwartale roku złodzieje 1746 razy próbowali wyłudzić kredyty i pożyczki na cudze, skradzione dane. Najwięcej takich przypadków odnotowano w województwach śląskim i mazowieckim.

W Centralnej Bazie Danych Systemu „Dokumenty Zastrzeżone” znajduje się około 1,8 mln skradzionych dokumentów tożsamości. Po zablokowaniu nie mogą one być wykorzystane do wyłudzeń. W czasie ostatnich 3 miesięcy baza wzrosła o ponad 30 tysięcy danych – to tak, jakby dokumenty utracili wszyscy dorośli mieszkańcy miasta o wielkości Augustowa, Bochni czy Grodziska Mazowieckiego. Jest to najwyższy jak dotąd przyrost zgłoszonych kradzieży dokumentów od 9 lat. Dotychczas do bazy trafiało codziennie średnio 326 dokumentów.

Badanie zjawiska kradzieży tożsamości w celu wyłudzenia kredytów i pożyczek zapoczątkowano w 2008 roku. Od tamtej pory udaremniono już 69,5 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 3,7 miliarda złotych.

System DZ jest stosowany nie tylko w bankowości

- Dane Policji pokazują, że wraz ze znacznym wzrostem wielkości bazy danych znacząco zmniejszyła się liczba przestępstw i od kilku lat utrzymuje się na dużo niższym poziomie – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.

 

 

 

System „Dokumenty Zastrzeżone” Związku Banków Polskich to ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów. Chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. Zastrzegać dokumenty powinni wszyscy - nie tylko klienci banków. To najważniejszy krok, który trzeba natychmiast zrobić, gdy utracimy np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. W kilka minut dane trafiają do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm korzystających z systemu.

Kserowanie dowodu to błąd

Dane policji czy Związku Banków Polskich to jednak tylko maleńki fragment góry lodowej. Wcale nie trzeba stracić dowodu osobistego (kradzież, zagubienie) by dać się okraść z tożsamości. Bardzo często bowiem swoje dane oddajemy za frajer kupując telefon, kablówkę, wypożyczając kajak czy wpisując się na listy poparcia kogoś czy czegoś. Firmy telekomunikacyjnie nagminnie żądają ksera dowodu osobistego uzależniając od tego sprzedaż usługi. W wypożyczalniach sprzętu sportowego za kajak, rower czy żaglówkę też chcą w zastaw dowód osobisty. To błąd. Kto wie co robią z dowodem klienta w tym czasie? Skanują? A może od razu biorą pożyczkę w Vivusie czy innym Bocianie? Zawsze i bezwzględnie należy domagać się wyłącznie spisania niezbędnych do umowy danych i żadnego kserowania https://anuluj-dlug.pl/blog/post/nie-pozwalaj-kopiowac-dowodu-osobistego

Podobnie firmy pożyczkowe – wciąż wiele z nich żąda przesłania ksera lub skanu dowodu i wpłacenia złotówki ze swojego konta bankowego na konto firmy „w celu weryfikacji”. I tylko niewielu osobom zapala się wówczas czerwona lampka. Złodziej mając wszystko podane na tacy, zrobi z tego użytek https://anuluj-dlug.pl/blog/post/nie-pozwol-ukrasc-sobie-tozsamosci

Jeśli zatem pewnego dnia zadzwoni do ciebie windykator z żądaniem spłaty jakiegoś „długu”, zwolnij. Pomyśl czy nie buchnął ci ktoś nazwiska? Czy to na pewno twój dług? Jeśli nie, nie czekaj, zawiadom prokuratora.

 

Jeżeli dostałeś pozew i nakaz zapłaty to ZLEĆ OBRONĘ MECENASOWI, nie wiesz co za pismo dostałeś - ZAPYTAJ PRAWNIKA – zapewniamy pełen profesjonalizm oraz dyskrecję.

Jeśli już wiesz, że masz dług przedawniony, a odebrałeś właśnie wezwanie od windykatorów lub nakaz zapłaty z sądu skorzystaj z naszego GENERATORA DOKUMENTÓW.