Logo
16
03.2020

Czas koronawirusa - zadbaj o swoje finanse
Przymusowa narodowa kwarantanna domowa i „usypianie” z dnia nadzień, w miarę narastania zagrożenia pandemią działań sądów, urzędów i komorników to paradoksalnie może być dobry czas na uporządkowanie, ogarnięcie i odkręcenie swoich domowych problemów finansowych.

Sprzyja temu też czas, którego zawsze nam brakowało, a którego obecnie posiadać będziemy w nadmiarze, zacisze domowe pozwalające na refleksję i spokojne „pokopanie” w dokumentach oraz zminimalizowana potrzeba wydatków bieżących (niebawem ze zdziwieniem każdy z nas zauważy jak nam niewiele potrzeba do życia jeśli się nie przemieszczamy, nie gościmy, nie chodzimy po galeriach handlowych, nie jeździmy na zorganizowane wycieczki i nie chodzimy do kin, kawiarni, restauracji, teatrów, na basen czy do fryzjera).

W niniejszym artykule w kilku blokach zespół Anuluj-Dlug.pl postara się przedstawić jak najlepiej wykorzystać ten okres na rzecz zadbania o swój majątek, swoje pieniądze i swoją przyszłość oraz ewentualnie na odzyskanie w przyszłości tego co utraciliśmy w wyniku zaniedbań prawnych i zajęć komorniczych.

Zacznijmy od porady dla dłużników, bo nimi się zajmujemy przede wszystkim.

Skorzystanie z porady Anuluj Dług jest proste i tanie (bo działamy on line) a poza tym skuteczne (wszak nasi prawnicy „żyją” przede wszystkim z kosztów zastępstwa procesowego zasądzanych od przegranych firm finansowych, a więc dzięki WYGRANIU PAŃSTWA SPRAW) o czym świadczy ponad 3 tys. wygranych procesów (90% wszystkich których się podjęliśmy) ale MUSISZ SIĘ TERAZ PRZYGOTOWAĆ!.

W tym celu:

 1. Rozpisz sobie na kartce wszystkie swoje kłopoty finansowe dzieląc je na kwoty, różne źródła i rożne sprawy.
 2. Ważne by podzielić te sprawy według zaawansowania/etapów roszczeń czyli na:

I - Te świeże gdzie zalegamy, w których nas dopiero wierzyciel lub windykator wzywa do zapłaty lub nęka listami, telefonami, SMSami czy mailami (tu znamy tylko kwotę roszczenia i nazwę wierzyciela oraz czasem źródło tego roszczenia),

II – Te które się toczą przed sądem i o nich wiemy, lub wiemy tylko tyle, że przed sądem się toczyły a potem słuch o tym zaginął (tu znamy Sąd, kwotę, wierzyciela i sygnaturę akt sądowych).

III – Sprawy komornicze, które nas dotykają lub dotknęły, dowiedzieliśmy się o egzekucji przeciwko nam, egzekucja już się toczy od jakiegoś czasu i ciągle tracimy pieniądze albo walczymy z komornikiem, egzekucja się odbyła i została zamknięta (straciliśmy już majątek w wyniku zajęć środków lub w wyniku licytacji) lub wiemy, że była egzekucja, ale nic nam nie zabrali i ją umorzyli, lecz obawiamy się, ze w każdej chwili komornik może wrócić.

IV – dolegliwością naszą są wpisy do BIK, KRD, BIG, ERIF i innych rejestrów oraz giełd długów, co nam komplikuje życie, nie możemy wziąć kredytu, pożyczki, rozwijać działalności, dlatego chcielibyśmy to wyczyścić.

V – jesteśmy spadkobiercami i obrywamy za nie swoje długi lub chcemy wyczyścić zapis hipoteczny w księdze wieczystej.

 1. Do każdej z tych wydzielonych spraw, które chcemy wyczyścić staramy się zgromadzić wszystkie dokumenty jej dotyczące. WSZYSTKIE! Nie dokonujemy ich podziału na ważne lub nie ważne – to prawnicy Anuluj Dług zdecydują, który jest z tych dokumentów istotny a który nie.
 2. Skanujemy tak pogrupowane dokumenty. Brzmi to poważnie, ale robimy to smartfonem. W tym celu należy pobrać darmową aplikację CamScanner albo inną podobną i zrobić nią zdjęcie każdego dokumentu, które będzie lekkie, pozbawione niepotrzebnego tła, wyostrzy dokument a potem pozwoli cały komplet do danej sprawy wysłać na komputer w jednym pliku pdf. Mamy czas więc możemy to zrobić na spokojnie.
 3. Jeśli już mamy poopisywane nasze sprawy i pokompletowane do nich dokumenty, albo dokumenty, których nie umiemy określić i nie wiemy co z nich wynika ale chcemy dać pod ocenę prawników to decydujemy jakie zlecenie złożyć.

UWAGA – W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI SKŁADAMY ZLECENIE TAM GDZIE BIEGNIE NAM TERMIN!

Zazwyczaj jest to 7 dni (tygodniowy) lub 14 dni (dwutygodniowy) kalendarzowych (nie roboczych) liczonych od dnia następnego po otrzymaniu od listonosza lub odebraniu z poczty.

WAŻNE, by pisać na kopercie datę odebrania i przez kogo (czy osobiście czy odebrał ktoś inny).

Teraz można skorzystać z oferty Anuluj-Dlug.pl:

Jeśli składasz zlecenie co do jednej sprawy, skorzystaj z naszej taniej oferty za symboliczną kwotę 117 zł.

https://anuluj-dlug.pl/advice/step_1?id_referer=

Jeśli sprawa nie będzie wymagała podjęcia nadzwyczajnych środków zaskarżenia, zapoznania się za aktami w czytelni sądu lub karkołomnych wielopoziomowych działań mecenasów to zamkniemy się w tej kwocie.

Jeśli jednak masz wiele spraw, nie potrafisz ich uporządkować lub jesteś w spirali zadłużenia zrobimy wszystko hurtem w ramach szerszego zlecenia PREMIUM za 500 zł

https://anuluj-dlug.pl/advice_premium/step_1?id_referer=,

ale w rzeczywistości też tańszego przeszło 10-krotnie niż oferty na rynku prawniczym (to dzięki temu, że Anuluj-Dlug.pl działa jako fundacja charytatywna poprzez sieć wolontariuszy, a Ty ponosisz tylko koszty w ramach odpłatnej działalności pożytku publicznego, my nie wynagradzamy zazwyczaj adwokatów i radców prawnych, co najwyżej zwracamy im tylko poniesione koszty, np. z zasądzonych kosztów zastępstwa procesowego które pokrywają przegrane banki i firmy windykacyjne).

Po złożeniu zlecenia powinniśmy się odezwać w ciągu kilku dni, krok po kroku prowadząc wspólnie z Tobą proces wychodzenia z problemu.

Jeśli jednak masz poczucie, że coś się dzieje za Twoimi plecami przeciwko Tobie, lub chcesz się upewnić, że nękający Cię rzekomy wierzyciel nie wytacza tajnie ciężkich dział zadzwoń do e-Sądu i zapytaj. Tam bowiem trafia 50% pozwów banków i firm windykacyjnych.

W tym celu należy wykonać telefon pod numer e-Sądu: 25 631 00 50

Często jest pewien czas oczekiwania na połączenie ale warto poczekać aż biuro obsługi interesanta się odezwie.

Następnie podajemy swoje imię i nazwisko oraz PESEL i prosimy o udzielenie informacji odnośnie spraw w których byliśmy pozwanymi wg następującej tabeli:

 1. Sygnatura …………………………..
 2. Nazwa powoda ……………………………………
 3. Kwota roszczenia ……………………………………
 4. Czy sprawa jest w toku czy zapadło rozstrzygnięcie?
 5. Jakie?
 6. Kiedy wydano nakaz zapłaty i kiedy nam doręczono
 7. Na jaki adres był wysłany i kto odebrał

Takie informacje z e-sądu są kluczowe w przypadku zlecenia jeśli prawnik Anuluj-Dlug.pl ma podjąć działania dotyczące obrony przed powództwem lub doprowadzić do unieważnienia prawomocnego nakazu zapłaty, umorzenia postępowania komorniczego i odzyskania zabranego majątku

Więcej tutaj na ten temat: https://anuluj-dlug.pl/post/kiedy-egzekucje-komornicza-mozna-uniewaznic-i-odzyskac-zabrane-nam-pieniadze

Gdy spraw w e-sądzie jest dużo, warto wziąć kody do konta i przekazać prawnikom.

Takie działanie jest też przydatne aby zidentyfikować wszystkie swoje długi i wszystkich wierzycieli na poczet przeprowadzenia upadłości konsumenckiej

https://anuluj-dlug.pl/post/upadlosc-konsumencka-szansa-dla-zadluzonych-zmiany-w-prawie

UWAGA: warto do e-Sądu zadzwonić teraz, gdy jeszcze sądy pracują, bo nie wiadomo jak sytuacja z koronawirusem się zagęści. Ten czas wykorzystajmy na zgromadzenie wszystkich niezbędnych informacji.

Pamiętaj: jeśli masz odzyskać kontrolę nad swoimi finansami, a zwłaszcza nad swoimi długami nigdy nie rób tego co podpowiada Ci ktoś z zewnątrz, upominając się o pieniądze od Ciebie, nie rozmawiaj więc z firmami windykacyjnymi które dzwonią tylko odpowiadaj „pomyłka” i odkładaj słuchawkę, nie odpisuj na ich SMSy, nie dzwoń na podawane przez firmy windykacyjne, chwilówki czy banki telefony w wezwaniach, nie podpisuj ugód, nie wpłacaj windykatorom pieniędzy, a gdy dostaniesz pismo z sądu lub komornika (komornik nigdy nie dzwoni, dzwoni oszust lub windykator albo jedno i drugie) odbierz je a potem natychmiast skontaktuj się z prawnikiem, którego sam sobie wynajmiesz (np. przez portal Anuluj-Dlug.pl), który zna się na antywindykacji i którego słuchaj bezwzględnie, bo to Twój prawnik, pracujący po to byś Ty wygrał i Ty uzyskał przewagę.

Przeczytaj ten wytłuszczony tekst teraz jeszcze raz i… nigdy już:

NIE PŁAĆ FIRMIE WINDYKACYJNEJ ANI GROSZA – bo zleciłeś lub masz zamiar zlecić prawnikowi zadania anulowania długu i nie jest w Twoim interesie tracić teraz pieniądze ani potwierdzać każdą wpłatą, że uznajesz ten dług i utrudniać każdą swoją wpłatą pracę prawnikom.

W okresie ZARAZY warto poza tym akumulować środki na rzeczy ważne, na pokrycie zobowiązań stuprocentowo wymagalnych bez których nie da się: korzystać z prądu, gazu, telefonu, Internetu, kablówki, ogrzewania czy dostaw niezbędnych nam towarów i usług.

Wszelkie spłaty rzekomych zobowiązań windykacyjnych, chwilówek, rat kredytowych czy pożyczek z banków albo od lichwiarzy powinny zostać przez Ciebie wstrzymane. Podobnie z Zusem i podatkami. Żadna z tych instytucji nie podejmie przeciwko Tobie teraz żadnej akcji (ze strachu, braku narzędzi prawnych, pracowników czy dlatego że mają swoje własne problemy). Nie oszukujmy się, nie podejmą też teraz radykalnych działań komornicy i poborcy skarbowi, chociażby dlatego, że stan zagrożenia epidemicznego spowodował, że wszyscy działamy obecnie w stanie wyższej konieczności – zwalniającym nas z odpowiedzialności za działania w imię zadbanie na rzecz siebie i rodziny o środki na czasy trudne, w okresie, który nie wiadomo jak długo potrwa. Poza tym Państwo Polskie będzie musiało systemowo doprowadzić do wstrzymania wymagalności zobowiązań bankowych i fiskalnych. 

I tak Związek Banków Polskich poproszony (sic!) przez Prezydenta RP ogłosił w poniedziałek 16.03.2020 trzymiesięczny (maksymalnie) okres karencji dla kredytobiorców

https://www.zbp.pl/Aktualnosci/Wydarzenia/Komunikat-ZBP-w-sprawie-dzialan-pomocowych-podejmowanych-przez-banki

i tegoż 16.03 została zwołana Rada Gabinetowa w celu uchwalenia prawa o zawieszeniu obowiązków podatkowych i ZUS.

Ważne mogą się okazać też te czynności, które należy podjąć TERAZ mając sprawę w sądzie i mając świadomość, że spadają w wokandy wszystkie rozprawy, sądy są wyjątkowo podatne w okresie pandemii na wnioski o odroczenia terminów, wydłużenia terminów czy przywrócenie terminu, a to co teraz nie wykorzystamy lub zaniedbamy skumuluje się potem, gdy okres zarazy minie i wszystko wróci do normalności.

Dlatego należy się spieszyć w ze zleceniami dla naszych prawników i skorzystać z okresu w którym wszystkie terminy zobowiązujące do czegoś instytucje takie jak sądy, urzędy, komornicy, banki, fundusze, spółki prawa handlowego biegną jak wcześniej natomiast te dotyczące nas obywateli, konsumentów, pozwanych, podatników, pracowników, osoby fizyczne można przedłużyć, wzruszyć, nagiąć, przywrócić, odroczyć lub zawiesić.

I teraz przechodzimy do porad dotyczących nie tylko dłużników:

Po pierwsze: dbając o własne finanse dywersyfikujmy ich formę. Powinniśmy zabezpieczyć się w gotówkę zostawiając jednak część środków na różnych kontach bankowych, na kartach przedpłacanych typu Revolut i w systemach fintechowych typu PayPal. To pozwoli nam zabezpieczyć się z jednej strony na okoliczność problemów z płatnościami elektronicznymi, na czas braku gotówki w bankomacie lub w przypadku runu na banki, zarówno jeśli będzie chodziło tylko o jeden bank lub wszystkie, a jeśli taka apokalipsa nie nastąpi – bo nie musi – wciąż będziemy mogli regulować płatności elektronicznie.

Po drugie: nie słuchajmy tekstów, że gotówka nam do niczego nie jest potrzebna, nie ma zagrożenia i że mogą sprzedawcy odmawiać przyjęcia gotówki z powodów sanitarnych związanych z zagrożeniem epidemią. Primo te same autorytety co dziś tak twierdzą w przypadku wywrócenia się systemu zwyczajnie rozłożą ręce lub przestaną się odzywać a Ty będziesz żałować, że nie masz złotówek na czarną godzinę, secundo w okresie, gdy będą powszechne trudności z gotówką lub z płatnością elektroniczną nikt gotówką nie pogardzi i tertio: myjmy ręce posługując się gotówką i używajmy rękawiczek tak jak po dotykaniu klamek w sklepach.

Warto pamiętać przy tym o tym, że zgodnie z naszą Konstytucją to banki komercyjne są faktycznym najwyższym suwerenem w Polsce. Decyduje o tym Art. 220 ust. 2 Konstytucji RP który stanowi:

- Ustawa budżetowa nie może przewidywać pokrywania deficytu budżetowego przez zaciąganie zobowiązania w centralnym banku państwa.

Dociśnięty do ściany Rząd w sytuacji kryzysowej nie może więc pożyczyć ani grosza z Narodowego Banku Polskiego, kumulującego środki pozyskane od polskich obywateli więc będzie musiał prosić o to banki komercyjne, często zagraniczne, dlatego nie może iść z nimi teraz na wojnę i pozwoli im na więcej niż swoim przedsiębiorcom czy obywatelom. Rząd o tym wie i faktycznie im na więcej pozwala. Dlatego właśnie nie unieważniono ustawowo bandyckich umów frankowych, dlatego właśnie bez mrugnięcia okiem zamknięto sklepy w galeriach handlowych, restauracje i kawiarnie w całej Polsce i przykręcono śrubę prawie każdemu polskiemu biznesowi, ale nie wydaje się rozporządzenia zawieszającego spłatę bankowych zobowiązań tylko… rozmawia z bankami, prosi banki.

Dlatego też w 2016 roku wprowadzono ustawą o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym system bail-in implemetujący w Polsce Unijną dyrektywę BRRD (Bank Recovery and Resolution Directive)  1 Stycznia 2015 r. umożliwiającą pokrycie niewypłacalności banku z depozytów jego klientów. Co zresztą już nastąpiło raz w Polsce całkiem niedawno, bo 17 stycznia 2020 r. gdy Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) wszczął procedurę przymusowej restrukturyzacji (resolution) wobec Podkarpackiego Banku Spółdzielczego z siedzibą w Sanoku (PBS) doprowadzając do utracenia na zawsze większości środków zdeponowanych w tym banku przez samorządy.

https://www.money.pl/banki/pierwszy-bail-in-w-polsce-samorzady-stracily-ponad-polowe-funduszy-zgromadzonych-w-pbs-6470032180496001a.html

Ktoś powie, że Bankowy Fundusz Gwarancyjny zwróci przecież w przypadku załamania się rynków finansowych (co już się dzieje, a może być gorzej, zwłaszcza gdy Chińczycy oskarżają USA o atak biologiczny: Tu) każdemu depozyty do kwoty 100 tys. EURO – to prawda, lecz kiedy?, po jak długim procesie oczekiwania?, a przecież pieniądze będziemy potrzebować na czas kryzysu.

Nie łudźmy się więc, że nagle interes obywateli – rzekomych suwerenów zapisanych wprost w konstytucji, których można jednak spacyfikować stanem wyjątkowym lub nadzwyczajnym – wygra z interesami banków, suwerena faktycznego, którego prawa są ukryte ale jednak czytelne i który będzie trzymał za uzdę nasz rząd w okresie kryzysu, a także potrzebny mu gdy okres ZARAZY minie. Rząd nie zmusi banków do realizacji wypłat i udostępniania pieniędzy Polakom gdy system bankowy będzie się czuł zagrożony, dlatego zachęcamy Polaków, by sami o siebie zadbali na wszelki wypadek.

Bank wszak do zakład pracy, podlega tym samym prawom w czasach epidemii co każdy inny pracodawca, ba jego budynek może zostać objęty kwarantanną. Już teraz w wiadomościach czytamy:

Pierwsze banki podjęły decyzję o ograniczeniu dostępności placówek. Bank Millennium zamknął do odwołania 58 punktów. BOŚ zamieścił na swojej stronie listę oddziałów, na której pokazuje aktualnie dostępne placówki. DNB wstrzymał przyjmowanie klientów detalicznych w centrali.

„W związku ze wzmożoną ochroną przed zachorowaniami na choroby zakaźne niektóre placówki Banku Millennium mogą funkcjonować inaczej niż zwykle bądź być zamknięte” – poinformował na swojej stronie internetowej Bank Millennium. Z listy udostępnionej na stronie banku wynika, że zamkniętych do odwołania zostało 58 placówek.

Zresztą nawet w przypadki dobrej kondycji banków i świetnej organizacji nikt nie wie jak zachowa się społeczeństwo jeśli stan zagrożenia będzie narastać. Czasem plotka, błędna informacja lub punktowa trudność może wywołać panikę wśród klientów banków. Bądźmy na to przygotowani już teraz, na spokojnie, by potem nie szaleć:

https://gazetakrakowska.pl/przez-koronawirusa-gorale-pobiegli-do-bankow-po-gotowke-to-blad-o-niebo-bezpieczniej-placic-karta-bezdotykowo/ar/c1-14856795

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Koronawirus-w-Polsce-Nieczynne-bankomaty-Banki-Brak-gotowki-jest-chwilowy-7839584.html

Puls Biznesu na swoich stronach co prawda uspokaja:

Banki są gotowe, gdyż mają procedury przećwiczone podczas poprzedniego kryzysu, gdy gotówkę trzeba było wozić furgonami. Doświadczenie w tym zakresie ma też NBP, dla którego poligonem była też zawierucha wokół Getinu i Idea Banku jesienią 2018 r.”

Ale jednocześnie dodaje potem:

„Z dowożeniem gotówki jest tylko jeden problem, którego nie uwzględniają standardowe procedury kryzysowe – możliwe czasowe zamknięcia oddziałów w przypadku wykrycia koronawirusa u któregoś z pracowników”

Miejmy gotówkę proszę Państwa. Siedzimy teraz w domach, nie wydajemy jej zbyt wiele, wstrzymujemy spłatę części zobowiązań więc nawet, gdy wypłacimy cześć naszych środków to na długo nam wystarczą jeśli zrobi się naprawdę źle. Kto wie zresztą czy nie dopadnie nas przymusowa kwarantanna, czy nie będziemy musieli zapłacić gotówką dostawcy żywności, czy nie będziemy musieli dać komuś kilku złotych, by zrobił nam zakupy lub coś zrobił na zewnątrz w ramach przysługi.

Ta porada jest po to by działać bez paniki, lekceważąc plotki, w sposób przemyślany, precyzyjnie, z pełną kontrolą i z planem.

Po trzecie: uważajmy na oszustów

To już ostatnia uwaga i rada. W czasie pandemii koronawirusa zauważono już rozprzestrzenienie się różnego rodzaju manipulacji i oszustw, bardzo agresywni też się stali windykatorzy. Nie ulegajmy tego. Nigdy nie reagujmy na żadne informacje, maile, smsy czy wezwania wysyłane do nas w imieniu ZUS, banków, firm windykacyjnych, komorników czy organów podatkowych wymagające rzekomej „NATYCHMIASTOWEJ REAKCJI”. Nie logujmy się, nie podawajmy swoich danych, nie płaćmy ani złotówki, nie wchodźmy na nieznane linki i nie pobierajmy dokumentów, których się nie spodziewamy. Na agresywny telefon w sprawach finansowych z urzędu jakiegoś lub banku odpowiadajmy POMYŁKA i odkładajmy słuchawkę, obcych nie wpuszczajmy za próg. Żaden windykator mając argumenty prawne nie musi być agresywny, ten natarczywy i agresywny po prostu nic na nas nie ma, działa strachem, manipulacją i wyłudzając dane, których mu brakuje, często podszywając się pod komornika. Zresztą bardzo podobnie działają windykatorzy i oszuści. Wiesz dlaczego? Bo to często są oszuści „ubrani w windykację”.

Żaden urząd czy bank nie ma prawa nagle do nas dzwonić chyba, że oczekujemy tego telefonu, bo wcześniej na infolinii poprosiliśmy o kontakt np. w sprawie nowej karty kredytowej. Interesują nas tylko oficjalne informacje i komunikaty na oficjalnych stronach Banku, Sądu, ZUSu – wszelkie inne sobie serdecznie darujmy a nic nam się nie stanie. Oszuści to specjaliści w manipulacji, bardzo kreatywni, znający się na kwestiach informatycznych oraz świetnie rozpoznający słabości swoich ofiar, a przy tym wiedzą, że obecnie uwaga Policji i organów ścigania jest skierowana gdzie indziej a system wymiaru sprawiedliwości, działanie urzędów i banków są w części sparaliżowane i działają w trybie innym – dlatego czują się bardziej bezkarni w swoich kłamstwach i są bardziej bezczelni. Uważajmy, w razie czego zapraszamy do konsultacji z prawnikami Anuluj-Dlug.pl

To naprawdę najlepsi specjaliści w Polsce od takich problemów, którzy na antywindykacji i demaskowaniu fałszywych roszczeń „zęby zjedli” prowadząc kilka tysięcy spraw sądowych i udzielając ponad 10 tysięcy porad.

Siedzisz w domu, wykorzystaj ten czas aby się wykaraskać z kłopotów a nie w nie pakować. Przez Koronawirusa czy chcemy czy nie i tak będzie masa nowych problemów finansowych, trzeba więc zrobić wszystko, by swoje środki przed zbyt pazernymi obronić, a sprawom zaniedbanym się przyjrzeć i co się da odzyskać. To że wyrok prawomocny nie oznacza, że nie da się go uchylić – to trzeba sprawdzić czy faktycznie się nie da. To, że komornik zajął kiedyś kasę lub zlicytował nieruchomość nie oznacza, że nie da się tego majątku odzyskać – czasem da, robimy takie rzeczy.

Tomasz Parol

Szef Anuluj-Dlug.pl

Przeczytałeś ze zrozumieniem? Masz pytania?

Zajrzyj w nasze darmowe porady szukając po frazie wpisu na dany temat:

https://anuluj-dlug.pl/blog

lub zapytaj indywidualnie

https://anuluj-dlug.pl/advice/step_1

A dla tych wszystkich co stracili prawo jazdy lub mają problem z mandatami zapraszam na nasz drugi portal, Anuluj-Mandat.pl

https://anuluj-mandat.pl/advice

Wszak jak powiedziano, terminy biegną urzędom, strażnikom miejskim, Policji, GITD i sądom, a nam głownie terminy przedawnienia - jeśli dobrze o swoje sprawt zadbamy