Logo
14
12.2015

Nie pozwalaj kopiować dowodu osobistego!
Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIOGO) zwrócił w końcu uwagę na powszechny problem wymuszania zgody na kserowanie dowodów osobistych. Dodajmy, że instytucje finansowe, w tym banki i parabanki, ubezpieczyciele, firmy telekomunikacyjne, sklepy internetowe i inni, wymuszają również zgody na kserowanie paszportów, praw jazdy i innych dokumentów. Czy zgodnie z prawem?

 

Nie tak dawno pisaliśmy o tym, żeby swojej tożsamości strzec jak źrenicy oka http://anuluj-dlug.pl/blog/post/nie-pozwol-ukrasc-sobie-tozsamosci. Temat podchwyciła duża stacja telewizyjna i w wywiadzie z Andrzejem Lewińskim, z-cą GIODO, dowiedziała się, że KOPIOWANIE DOKUMENTÓW STWARZA ZAGROŻENIE DLA BEZPIECZEŃSTWA DANYCH OSOBOWYCH.

 

Andrzej Lewiński, zastępca Generalnego Inspektora Danych Osobowych

 

- Dbajmy o swoje dane i nie zgadzajmy się na kopiowanie dokumentów - tak mówił minister Andrzej Lewiński. Dodał też, że bank, ubezpieczyciel czy inny usługodawca powinien zrobić sobie odpis z dokumentu, a nie kserować dokument.

 

- Stosowanie dotychczasowej praktyki kopiowania dowodów osobistych nie tylko przez banki, ale i inne podmioty, np. przez operatorów komórkowych, ze względu na związane z tym zagrożenia, powinno być poddane dogłębnej analizie – mówił Lewiński. - Mimo, że NSA uznał to za czynność techniczną i jako taką nie podlegającą ocenie GIODO, to Generalny Inspektor widzi potrzebę dyskusji o wprowadzeniu zakazu takich praktyk.

 

Chodzi o bezpieczeństwo, gdyż ksero dowodu może zostać wykorzystane przez oszustów, np. w celu zawarcia umowy kredytowej przez Internet, bez wiedzy właściciela tego dokumentu! Jeszcze raz o tym przypominamy i zachęcamy do czytania artykułu pod tytułem: „Nie pozwól ukraść sobie tożsamości”. Koniecznie podlinkuj tekst swoim znajomym.

 

- Warto więc spojrzeć na dotychczasową praktykę banków polegającą na kopiowaniu dowodów osobistych przez pryzmat m.in. zjawiska kradzieży tożsamości, które w coraz większym stopniu naraża klientów na wymierne straty – mówił Andrzej Lewiński. - Tym bardziej, że nie tylko prawo bankowe, ustanowioną tajemnicą bankową, nakazuje odpowiednią dbałość o poufność danych osobowych klienta, ale i ustawa o ochronie danych osobowych zobowiązuje do odpowiedniej ich ochrony. Zgodnie bowiem z brzmieniem jej przepisów każdy administrator danych jest obowiązany zastosować środki techniczne i organizacyjne zapewniające ochronę przetwarzanych danych osobowych odpowiednią do zagrożeń oraz kategorii danych objętych ochroną, a w szczególności powinien zabezpieczyć dane przed ich udostępnieniem osobom nieupoważnionym, zabraniem przez osobę nieuprawnioną, przetwarzaniem z naruszeniem ustawy oraz zmianą, utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem. Wybór odpowiednich środków gwarantujących przetwarzanym danym optymalny stopień zabezpieczenia ustawodawca pozostawił jednak do uznania konkretnemu administratorowi danych osobowych. Należy wiec zoptymalizować środki służące do ochrony przetwarzanych danych osobowych, biorąc pod uwagę wszelkie zagrożenia, w tym te pojawiające się przy kopiowaniu dokumentów - podkreślał Lewiński.

 

Lewiński podkreślił także, że powinniśmy stanowczo odmawiać kopiowania dowodów osobistych, paszportów, praw jazdy i innych dokumentów. Co więcej, zdarzają się (prym wiodą firmy telekomunikacyjne) żądania zgody na kopiowanie kart kredytowych! Pomyślcie, ile szkód może Wam wyrządzić gość, który zna Wasze imię i nazwisko, numer karty kredytowej i datę jej ważności, a podczas kserowania tej karty – obustronnie - dostaje także numer CCV (trzycyfrowy numer umieszczony na odwrocie karty kredytowej, potrzebny do wykonania transakcji zapłaty karta przez internet)?

 

Kiedyś, wprawdzie ok. 10 lat temu, ale jakie to ma znaczenie, kiedy nowością były terminale do kart płatniczych w taksówkach (wówczas były to terminale analogowe, tzw. żelazka, które obsługiwały wyłącznie wypukłe karty kredytowe bo trzeba było kartę umieścić w zagłębieniu, położyć na niej druczek i przejechać suwakiem by odcisnąć na druczku dane z karty – jak na amerykańskich filmach; te druczki trzeba było podpisać wzorem podpisu takim jak na karcie), taksówkarz poprosił mnie o zapisaniu na pokwitowaniu zapłaty kartą numeru CCV karty! Zapytałam po co mu to? Powiedział, że CitiBank przyjmuje tylko te płatności, na których widnieje numer CCV. Moje zawodowe skrzywienie podpowiedziało mi – zadzwoń do banku (pracowałam wówczas w Gazecie Bankowej). Zadzwoniłam do banku i jak myślicie? Prawda czy nie? Oczywiście, że nie. Tego numeru nie wolno udostępniać obcym bo wyczyszczą Wam konto zanim wrócicie do domu!

 

Podobnie jest z kserokopią dowodu, lub co gorsza skanem dowodu, które co poniektórzy, ochoczo wysyłają mailem do usługodawcy. Taki skan dowodu posłuży oszustom do założenia rachunku w banku internetowym (wyślą go jako swój). Potem wejdą na stronę jakiegoś Vivusa, albo innego Wonga.com i złożą wniosek o maksymalną pożyczkę. Takie firmy, jako potwierdzenie tożsamości klienta, żądają wykonania przelewu na ich konto, na kwotę 1,00 zł. Złotówka to nie dużo, a firma w ten sposób konfrontuje dane wpisane do formularza pożyczkowego z danymi z banku. Jeśli się zgadzają, uruchamia pożyczkę. Spłata takiej pożyczki wisi oczywiście na właścicielu dowodu osobistego użytego do oszustwa.

 

Za 2 tygodnie Święta Bożego Narodzenia. To czas złotych żniw wszelkiej maści oszustów i naciągaczy bankowych, parabankowych i innych. W każdym banku będą Wam teraz wmawiali, że koniecznie potrzebujecie super fajnej, super taniej promocyjnej pożyczki świątecznej. Nie wierzcie im. Oni czekają na Wasz błąd, żeby wydrapać z Waszych portfeli super dużo kasy.

 

Małgorzata Pietkun

http://malgorzatapietkun.wordpress.com/

 

Źródło: GIODO

 

 

Jeśli otrzymałeś pismo w sprawie rzekomego długu, które Cię zaskoczyło, to prawdopodobnie stałeś się ofiarą wyrafinowanego oszustwa dokonywanego przez firmy windykacyjne.

Jeśli otrzymałeś przesyłkę z firmy windykacyjnej, z sądu czy od komornika a nie możesz się zgodzić z faktem istnienia długu, z jego wysokością, lub sprawa jest bardzo stara, to możesz się przed tym obronić korzystając z naszego wsparcia prawnego lub generatora dokumentów.