Logo
03
08.2016

Sukces ma wielu ojców...
 

 

26 lipca 2016 roku prezydent Duda podpisał ustawę zmieniającą Kodeks rodzinny i opiekuńczy i inne ustawy.


Nowa regulacja prawna mówi o tym, że świadczenie wychowawcze i dodatek w wysokości świadczenia wychowawczego nie wpływają na zakres obowiązku alimentacyjnego! To istotnie, ponieważ zdarzały się już Polsce wyroki obniżające wnioskowaną kwotę alimentów ze względu na 500+. Skandaliczne interpretacje sędziów zauważył minister sprawiedliwości. Na szczęście. I to jest ta dobra wiadomość.

Ciąg dalszy dobrej wiadomości to wyłączenie tych i innych świadczeń niepodlegających egzekucji na podstawie art. 833 § 6 i 7 Kodeksu postępowania cywilnego spod egzekucji prowadzonej z rachunku bankowego, czy to o co walczyliśmy od początku roku https://anuluj-dlug.pl/blog/post/anuluj-dlugpl-przedlozyl-rzadowi-projekt-jak-uchronic-srodki-z-programu-500-przed-zakusami-windykatorow-komornikow-i-banksterow I tu jest właśnie zła wiadomość. Samo rozwiązanie jest doskonałe, ale autorami tego rozwiązania są prawnicy Anuluj-Dług.pl, nie komornicy - sukces ma wielu ojsów, a porażka jest sierotą.

Przypomnę tylko, że komornicy ogarnęli się dopiero 5 kwietnia. Wówczas wydali uchwałę, na mocy której nie zajmowali kwot z 500+ https://anuluj-dlug.pl/blog/post/komornik-nie-moze-zajac-500. Żeby być uczciwą dodać jednak muszę, że nadgorliwością wykazali się… bankowcy przekazując pieniądze z 500+ do komornika https://anuluj-dlug.pl/blog/post/500-czyli-rzad-dal-komornik-zabral-ale-o-co-chodzi, a komornik pieniądze oddał.  

Na mocy nowej ustawy został wprowadzony nowy rodzaj rachunków bankowych - RACHUNKI RODZINNE, czyli nasz pomysł. Posiadaczami takich rachunków będą mogły zostać wyłącznie osoby fizyczne, którym przyznano niepodlegające egzekucji świadczenia, dodatki, zasiłki oraz inne kwoty, wypłacane ze środków publicznych, np. świadczenie wychowawcze, świadczenia rodzinne czy świadczenia z pomocy społecznej. Na rachunek rodzinny będą wpłacane wyłącznie środki pieniężne pochodzące z tych świadczeń, a rachunek będzie wyłączony spod egzekucji.


Warunkiem uruchomienia rachunku rodzinnego będzie przedłożenie przez zainteresowanego bankowi bądź kasie, zaświadczenia wystawionego przez jednostki wypłacające świadczenia, zawierającego numery rachunków bankowych, z których te świadczenia są wypłacane.
Otwarcie i prowadzenie rachunku rodzinnego oraz wypłaty z tego rachunku w banku lub kasie prowadzących rachunek będą wolne od jakichkolwiek opłat i prowizji. Nieodpłatne będzie również wydanie karty do rachunku i wypłaty z bankomatów danego banku oraz bankomatów wskazanych przez kasę.

– Krajowa Rada Komornicza od miesięcy postulowała o wprowadzenie takich rachunków, aby świadczenia rodzinne były w pełni zabezpieczone przed egzekucją. Na podstawie dotychczasowych przepisów świadczenia wpływające na zajęte konta nie były odpowiednio chronione, a proces zwalniania ich każdorazowo przez komornika był długi. Teraz pieniądze zwalniane będą automatycznie, co poprawi sytuację osób pobierających te środki – powiedziała Monika Janus rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej.

Pani rzecznik KRK nie była jednak uprzejma wspomnieć, że po ogłoszeniu naszego projektu, poprali go i uznali za doskonały. Oni również gotowi byli podjąć prace nad takim projektem, który chroniłby beneficjentów 500+ przed egzekucją komorniczą.

 

Każdy problem z zajęciem komorniczym, zwłaszcza zajęciem świadczeń na dzieci prosimy zgłaszać. Nasi prawnicy pomogą, poprowadzą sprawę. Wystarczy wejść na https://anuluj-dlug.pl/advice/step_1 i opisać problem.