Logo
12
11.2017

Jak nasłać komornika na firmę windykacyjną?
Sytuacja była typowa, klient poprzez zakładkę "ZAPYTAJ PRAWNIKA" https://anuluj-dlug.pl/advice/step_1 zwrócił się do Anuluj-Dlug.pl z problemem, że nagle się zorientował, że na jego pensję wszedł komornik, a on kompletnie nie ma pojęccia o co chodzi.

Jak zawsze w pierwszej kolejności poprosiliśmy, by zwrócił się do swojego pracodawcy o okazanie zajęcia komorniczego, które komornik mu przysłał, zrobił jego zdjęcie i nam przesłał przez portal. Chodzi oto by jak najszybciej ustalić tytuł wykonawczy na podstawie którego wszczęta została ta dziwnie nagła egzekucja oraz osobę rzekomego wierzyciela.

Klient już nastepnego dnia w pracy poszedł do kadr i przysłał nam zdjęcie.

Okazało się, że to znana z pirackiej windykacji firma BEST Fundusz Sekurytyzacyjny...

...i że, komornik rozpoczął działanie na podstawie jakiegoś nakazu zapłaty wydanego przez Sąd Rejonowy w Elblągu, o którym w ogóle nasz klient nie wiedział.

Ba nie wiedział nawet i nie kojarzył o jaki "dług" chodzi i z czego on niby wynika.

W tym momencie skończyła się analiza dokumentów dokonana przez prawników portalu Anuluj-Dlug.pl i sprawa została przekazana do naszego Radcy Prawnego Konrada Olczaka - jednego z najlepszych w Polsce praktyków od obrony przed firmami windykacyjnycmi i zaganiania windykatorów w kozi róg.

Klient podpisał mecenasowi pełnomocnictwo i się zaczęło:

1. Mecenas zamówił akta w sądzie i poprosił klienta mieszkającego w tamtej okolicy, by poszedł do czytelni sądu, sfotografował komórką wszystkie karty akt i je wszystkie przesłał mecenasowi mailem.

2. Błyskawiczna analiza nadesłanych akt wykazała, że sprawa dotyczy sprawy sprzed lat, dawno przedawnionej, która kupiona została przez BEST i ten BEST oprócz wydumanej wysokiej kwoty podał dawny adres zamieszkania klienta, pod którym klient wprawdzie jeszcze był zameldowany ale już dawno nie mieszkał i nie mógł odebrać korespondencji.

3. Ujawniony więc został podstawowy zarzut, że nakaz zapłaty został przez sąd bezkrytycznie wysłany na adres podany przez BEST i po podwójnej awizacji sąd bezprawnie uznał ten nakaz za "doręczony" a potem gdy nie wpłynął sprzeciw w terminie (co nie dziwne raczej) sąd bezprawnie, idąc na skróty ku radości windykatorów, uznał nakaz zapłaty za prawomocny. 

4. Mecenas uznał, że są mocne podstawy do wznowienie postępowania i taki wniosek do sądu złożył, jednocześnie wysyłając do komornika ewzawanie do zawieszenia postępowania egzekucyjnego i zaprzestania zajmowania klientowi pensji do czasu rozpatrzenia przez sąd sprawy.

5. Komornik zawiesił egzekucję - choć nie musiał, ale bał się, że się napracuje, a potem będzie musiał zwrócić wszystko razem z kosztami. Klient zatem mógł odetchnąć i poczekać na decyzję sądu.

6. Po kilku miesiącach Sąd wznowił postępowanie, tytuł wykonawczy upadł, komornik musiał umorzyć egzekucję przeciwko naszemu klientowi i zwrócić wcześniej mu zabrane pieniądze.

7. Teraz należało tylko wygrać z firmą windykacyjną toczącą się sprawę sądową. Mec. Konrad Olczak podniósł szereg zarzutów, w tym ten z przedawnieniem i brakiem uzasadnienia roszczenia. 

8. Postepowanie było w trybie uproszczonym więc sprzeciw został uznany i sprawa przekazana do postępowania zwykłego, gdzie powództwo zostało oddalone. Sąd przy tym nie tylko uwolnił klienta Anuluj-Dlug.pl od obowiązku spłacania rzekomego długu ale jak zawsze w takich przypadkach zasądził, że wszelkie poniesione koszty musi Fundusz sekurytyzacyjny zwrócić naszemu klientowi, a na dodatek, musi zapłacić wynagrodzenie (tzw koszty zastępstwa procesowego) mecenasowi naszego Klienta za konieczność przeprowadzenia obrony przed nieuzasadnionym powództwem. 

9. Best widząc z kim ma do czynienia i z jakimi argumentami musiałby polemizować nawet nie próbował składać apelacji.

10. Gdy wyyrok oddalający powództwo i zasądzając od BEST koszty się uprawomocnił, mecenas wezwał BEST do do zapłaty. Firma windykacyjna jednak ani myślała honorować wrok dla niej niekorzystny, w sprawie, którą sami wytoczeli - bo to nie tak miało być przecież, miał być wyrok zasądzający, w postepowaniu uproszczonym, o którym "frajer pompka" dowie się od komornika podczas egzekucji i przestraszony wszystko grzecznie zapłaci + koszty komornicze + koszty sądowe + koszty zastępstwa procesowego dla prawników zatrudnionych przez BEST + wzięte z kosmosu odsetki ustawowe i umowne (sic!) z kilkunastu lat. TO WSZYSTKO SIĘ FIRMIE BEST NIE UDAŁO, a teraz BEST po przegranej sam nie zamierzał płacić!

11. No to nasz klient się wkurzył, mecenas się wkurzył i wysłali do firmy windykacyjnej BEST komornika:

Fundusze sekurytyzacyjne to organizacje bogate prawie tak jak banki, jest więc z czego ściągać. 

W ten sposób nasz Klient, który jeszcze niedawno czuł się załamany z powodu komornika i zaszczuty, nie tylko uwolnił się od długu, od obowiązku płacenia jakichś wielkich pieniędzy ale miał niebywałą satysfakcję odpłacenia pieknym za nadobne, czyli nasłania komornika na firmę windykacyjną BEST słynącą z podstępów, arogancji i niszczenia ludzi.

12. Mało tego, teraz klient nabył dodatkowe argumenty, by jako niesłusznie nękany i ścigany za "rzekome długi" i podawany do różnych rejestrów dłużników, mógł złożyć pozew o odszkodowanie i zadośćucznienie od firmy BEST na konkretną kasę.

I wszystko to za jedyne 41,82 zł, zapłacone Anuluj-Dlug.pl za analizę dokumentów, bo za ciężką pracę broniacego go mecenasa zapłaciła wynagrodzenie (czyli koszty zastępstwa procesowego) przegrana firma windykacyjna.

I tak zawsze to działamy. Odwracamy szalę i bierzemy za to symboliczne pieniądze. Bo jeśli już przeanalizujemy sprawę i się jej podejmiemy, to do tej pory zawsze wygrywamy, choć... trzeba uczciwie przyznać, że rzadko kiedy wysyłamy komorników na przegrane firmy windykacjne gdyż zazwyczaj błyskawicznie płacą. Ba, coraz częściej rozponają naszych prawników i już na początku sporu i sami czym prędzej wycofują powództwa.

Dla nas nie ma spraw straconych. Teraz coraz częściej wznawiamy postępowania przeciwko firmowm windykacyjnym nawet gdy dawno egzekucja komornicza została zakończona, zajęcie zostało dokonane w pełni lub nawet przeprowadzona skutecznie licytacja z nieruchomości. Na jakiej podstawie? 

Jedną z nich przeczytałeś w tym przykładzie, a reszta - wybacz - jest naszą kuchnią. Chcesz, by Ci też pomóc napisz zlecenie, zanalizujemy nadesłane dokumenty i jest szansa, że faktycznie pomożemy https://anuluj-dlug.pl/advice/step_1 :-)

Sam zresztą też możesz pomóc pomagać innym, wpłacając symboliczne lub grube pieniadze ;-) na konto Fundacji Anioły Sprawiedliwości: http://angeli-iustitia.pl/kontakt.php 

Poczytaj też resztę naszego blogu za poradami

Zespół Anuluj Dług