Logo
26
08.2016

Komornicy kradli dane z bazy PESEL?
Co powiedziałbyś gdyby się okazało, że za kradzież Twojej tożsamości odpowiada... komornik? Co powiedziałbyś gdyby ten sam komornik, który okradł Cię z tożsamości prowadził egzekucję kredytu zaciągniętego przez złodzieja na Twoje skradzione dane osobowe? Niemożliwe?

25 sierpnia prokuratorzy z Warszawskiej Prokuratury Okręgowej weszli do pięciu kancelarii komorniczych pod zarzutem wycieku danych z bazy PESEL – czytamy w artykule Pawła Pietkuna pt: „ABW zajmuje komputery komorników”. Śledczych zawiadomili urzędnicy Ministerstwa Cyfryzacji, których zastanowiła gigantyczna liczba zapytań, wysyłana do systemu PESEL także w nocy. Jedna z pięciu kancelarii komorniczych wysłała prawie 2 miliony zapytań i pozyskała w ten sposób dane aż 800 tysięcy osób! ABW zabezpieczyła komputery i nośniki danych, a w sprawie prowadzone jest śledztwo. Nie wykluczono, że chodziło o handel danymi, a proceder był zainicjowany i przeprowadzony przez… hakerów.

System PESEL, czyli Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności zawiera najważniejsze informacje o nas, w tym: imiona i nazwiska, datę i miejsce urodzenia, imiona i nazwiska rodziców, miejsce zameldowania stałego i czasowego, stan cywilny, nr aktu urodzenia, aktu małżeństwa i innych aktów, w tym aktów urodzenia dzieci, nr PESEL małżonka, informacje o rozwodach, unieważnieniach małżeństw, seria, numer i data ważności Dowodu Osobistego i Paszportu oraz informacje o wyjeździe i powrocie z wyjazdu zagranicznego trwającego dłużej niż 6 miesięcy… Pozyskanie takich danych wystarczy do wyprodukowania każdego dokumentu przez fałszerzy. Wystarczy, że do danych Jacka Bogiela, komornika z warszawskiej Woli, wkleimy zdjęcie Piotra Gajewskiego, zastępcy Dyrektora Departamentu Ewidencji Państwowych w Ministerstwie Cyfryzacji i już mamy gotowego „frajera”, na którego konto zaciągamy dziesiątki, albo i setki kredytów, oczywiście ich nie spłacając.

Czytaj też: „Nie pozwól ukraść sobie… tożsamości” oraz „Nie pozwalaj kopiować dowodu osobistego!”

 

/mp

 

Jeśli podejrzewasz, że padłeś ofiarą kradzieży tożsamości napisz do nas na kontakt@anuluj-dlug.pl

Jeśli firma windykacyjna wmawia Ci, że masz dług, a Ty go nie zaciągałeś, pobierz „Odpowiedź dla windykatora” z naszego GENERATORA DOKUMENTÓW i samodzielnie zakończ problem.

Jeśli obawiasz się, że sam sobie nie poradzisz z problemami ZLEĆ OBRONĘ MECENASOWI