Logo
03
12.2015

Jak Anulować Dług - Uchylamy prawomocny Nakaz Zapłaty i Zatrzymujemy Postępowanie Egzekucyjne
W poprzednim artykule wyjaśniliśmy jak postępować w przypadku otrzymania pisma od Komornika. Opisaliśmy dokładnie jakie pismo powinniście dostać i jak je odczytać. Dowiedzieliście się też jak ustalić sprawę, której dotyczy pismo od Komornika – kontaktowaliście się z Sądem. Teraz opiszemy co zrobić dalej.

Ustaliłeś kilka istotnych faktów. W sprawie w Sądzie podano Twój nieprawidłowy adres oraz okres, w którym próbowano Ci doręczyć pozew, a Ty akurat nie przebywałeś pod wskazanym adresem (wakacje, choroba, wyjazd, święta itp.).

Masz TYLKO 7 dni, od dnia, w którym odebrałeś pismo od Komornika - „zawiadomienie o wszczęciu egzekucji”, na podjęcie następujących Kroków.

Pierwszy Krok to wysłać do Sądu „Wniosek o ponowne doręczenie pozwu oraz nakazu zapłaty”, musisz w nim wskazać jak sprawa się potoczyła. Wskaż dlaczego nie odebrałeś pisma, jak się dowiedziałeś o sprawie.

Drugi Krok, polega na odwołaniu się od „postanowienia o nadaniu klauzuli wykonalności”. To postanowienie sprawia, że Wyrok/Nakaz zapłaty jest podstawą do prowadzenia przez Komornika egzekucji przeciwko Tobie. Jeżeli nie zaskarżysz tego postanowienia to nie zatrzymasz egzekucji.

Trzeci Krok jaki należy podjąć to złożenie do Sądu wniosku w oparciu o art. 139 § 5 kodeksu postępowania cywilnego o wydanie zaświadczenia ”o doręczeniu nakazu zapłaty/wyroku zaocznego w sposób nieprawidłowy”. WAŻNE!!! Otrzymane zaświadczenie musisz dostarczyć komornikowi, żeby zawiesił postępowanie egzekucyjne.

Wszystkie powyższe pisma możesz pobrać z GENERATORA DOKUMENTÓW.

Pamiętaj też, że może się zdarzyć, że Sąd wezwie Cię do przedstawienia dowodów, złożenia oświadczeń lub innych rzeczy, które będą mu potrzebne. Musisz zrealizować te żądania w terminie, aby uniknąć bezprawnej egzekucji i wyjść ze sprawy obronną ręką.

Jeżeli wszystko zrobiłeś dobrze, przedstawiłeś dowody, wysłałeś pisma, a co najważniejsze dochowałeś terminów, to powinieneś mieć zawieszone postępowanie egzekucyjne oraz – co najważniejsze, otrzymać nakaz zapłaty (wydane przez Sąd lub E-Sąd) wraz z pozwem.

Nakazy wyglądają tak:

 

 

Co zrobić z takim nakazem, jak „odczytać” nakaz i pozew opiszemy w następnym artykule. Nie chcesz czekać? Zbliża się termin 14 dni na złożenie sprzeciwu? Skorzystaj z Naszych Usług. ZLEĆ OBRONĘ MECENASOWI, nie wiesz jaki rodzaj pisma dostałeś - ZAPYTAJ PRAWNIKA – zapewniamy pełen profesjonalizm oraz dyskrecję.

Jeśli już wiesz, że masz przedawniony dług, a odebrałeś właśnie wezwanie od windykatorów lub nakaz zapłaty z sądu skorzystaj z naszego GENERATORA DOKUMENTÓW.