Logo
08
06.2019

Czy rozwód jest ucieczką przed długami małżonka?




W dobie dzisiejszych czasów coraz więcej małżeństw kończy się rozwodem. Dla niektórych rozwód jest także pomysłem ucieczki przed długami małżonka. Czy to możliwe? Czy rozwód chroni nas przed długami, które zostały zaciągnięte przez małżonka? Czy ma znaczenie fakt, iż o długach wiedzieliśmy lub nie?

Gdy stykamy się z problemem zadłużenia, szukamy rozwiązań... A może warto pomyśleć o właściwym zabezpieczeniu nas i naszego majątku zanim pojawią się długi?

            Żeby nie budować niepotrzebnego napięcia odpowiem, iż rozwód nie zawsze uchroni nas przed długami małżonka. Sąd orzekając rozwód orzeka iż wspólność ustawowa ustaje, ale dopiero od dnia Wyroku rozwodowego. Jeżeli długi zostały zaciągnięte w czasie trwania małżeństwa, niestety odpowiadamy naszym wspólnym majątkiem, gdyż do czasu rozwodu wszystko nabyte po ślubie było wspólne.

            Nieco inna sytuacja jest kiedy małżonkowie zawarły majątkową umowę małżeńską, potocznie zwaną intercyzą. Jeżeli umowa była zawarta przed ślubem, nie ma majątku wspólnego, zatem nasz majątek jest bezpieczny.

            Umowę o ustanowienie rozdzielności majątkowej można zawrzeć także po ślubie – w czasie trwania małżeństwa, jednakże wtedy nie odpowiadamy z naszego majątku jedynie za długi zaciągnięte w okresie, kiedy była wspólność majątkowa małżeńska.

            Pamiętajmy jednak, iż nie odpowiadamy za długi małżonka wtedy, kiedy bank, czy osoba bądź instytucja udzielająca pożyczki czy kredytu wiedziała, że strony mają rozdzielność majątkową. Zatem jeżeli małżonek prowadzi działalność gospodarczą powinna widnieć informacja w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej o tym, iż dana osoba ma rozdzielność majątkową. To także w naszym interesie jest poinformować wierzyciela bądź potencjalnego wierzyciela o istniejącej umowie.

            Umowę o rozdzielność majątkową zawieramy przed notariuszem. Wtedy małżonkowie zgodnie stawiają się u wybranego notariusza i oświadczają, iż chcieliby, aby od tego dnia była między nimi rozdzielność majątkowa. Problem pojawia się, gdy małżonek jednak nie chce podpisać umowy. Ale tu także mamy rozwiązanie – możemy wystąpić do sądu o ustanowienie rozdzielności majątkowej między stronami. W takiej sytuacji Sąd orzeka w tej sprawie i zostanie ustalona rozdzielność majątkowa między stronami.

            Jeżeli małżonkowie od pewnego czasu mieli problem z komunikacją, były nieporozumienia, czy z innych przyczyn może okazać się, iż nie było nic wiadomo na temat sytuacji finansowej małżonka, a nagle okazuje się, iż istnieje potężne zadłużenie, wtedy także możemy wystąpić do sądu o orzeczenie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną, gdyż utraciliśmy kontrolę nad finansami małżonka i nie mieliśmy na nie wpływu. Proces ten nie należy do łatwych, jednakże w niektórych sytuacjach może na ochronić przed utratą majątku.

            Jak zauważono, różne są sytuacje i różnie majątkowo małżonkowie mogą odpowiadać.

Warto zawierać umowy majątkowe małżeńskie jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego. Jednakże także w sytuacji, gdy powstały długi a majątek jest wspólny istnieją szanse na ochronę majątku przed utratą, warto jednak korzystać z fachowej pomocy, przed dokonaniem nawet pierwszych kroków.

Sąd czy komornik są związani przepisami prawa, nie są od podpowiadania co możemy w danej sprawie wywalczyć, natomiast niewłaściwe pismo już złożone może powodować nieodwracalne skutki prawne dla nas, naszej rodziny i naszego majątku.

 

Niniejszy artykuł nie jest poradą prawną a został zamieszczony jedynie w celach informacyjnych. W przypadkach indywidualnych należy zasięgnąć porady prawnej. Portal nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie zamieszczonych treści. Niniejszy artykuł jest aktualny ze stanem prawnym na dzień publikacji niniejszego artykułu.

 

Marlena Rębelska-Dyguda
radca prawny

http://Anuluj-Dlug.pl - anulujemy niesłuszne długi, które na tobie ciążą