Logo
09
05.2016

500+ czyli rząd dał, komornik zabrał, ale o co chodzi?
Rządowy program Rodzina 500 Plus już na dzień dobry okazał się bublem prawnym i wcale nie dlatego, że politycy opozycji tak mówią, albo że jakiejś matce komornik zabrał pieniądze, ale dlatego, że rząd wiedząc o niedoróbkach, znając ich konsekwencje nie zrobił nic, żeby zabezpieczyć polskie rodziny przed utratą tego zasiłku. Rząd zamknął oczy na problem, choć mówiliśmy o nim już w lutym tego roku kiedy był czas na poprawki. Rząd wprowadził i zapomniał, a ty obywatelu bujaj się z tym sam.

 

 

Spróbujmy odkłamać doniesienia o tym 500+ którego było aż 3 tysiące, a które komornik zabrał kobiecie z 6 dzieci, bo przecież komornicy płaczą, że nie chcą, ale muszą… Więc o co chodzi?

Super Express, Dziennik Bałtycki, Polska The Times, TVN i wiele, wiele innych może i Gazeta Wyborcza też trąbi, że zły komornik bo zabrał pieniądze na sześcioro dzieci z 500+, ale żaden dziennikarz z tych mediów nie rozumie mechanizmu jaki tu zadziałał i jaki działa w podobnych przypadkach. Żaden dziennikarzyna nie rozumie też, że prawo nie zabrania komornikowi zabierać 500+ z rachunku bankowego, że to oni sami – komornicy - między sobą ustalili, że tego 500+ z rachunków ruszać nie będą. Z mocy prawa im wolno bo rząd olał obywateli równo, stosują kretyński, martwy i przestarzały przepis, taki sam jaki stosowany jest do alimentów i innych zasiłków i świadczeń, choć wiedział, że to o kant dupy rozbić.

 

 

Ale nikt nie bierze pod uwagę tego, że aby pieniądze z rachunku bankowego dłużnika znalazły się na rachunku bankowym komornika, musi zaistnieć pewien fakt, mianowicie: jakiś pan lub pani w banku musi usiąść przy komputerze, otworzyć sobie konto dłużnika i z tego konta wypłacić pieniądze, wpłacając je jednocześnie na rachunek komornika, bezgotówkowo, czyli musi po prostu zrobić przelew. To zatem nie komornik zabiera pieniądze z rachunku bankowego tylko bankowiec – jeśli już o szczegóły chodzi. Podsumowując, to nie komornik zabrał pieniądze z 500+ pani z sześciorgiem dzieci, ale tłuczek w bankowym mundurku, który nie czyta, a jeśli czyta to nie rozumie, a jeśli rozumie to natychmiast zapomina i taki jest efekt. I żeby nie było, że bronimy komornika! Bo on za pazurami ma tyle samo albo i więcej co tłuczek z banku, ale o tym za chwilę.

 

Psu na budę

Komornik pieniędzy z Programu Rodzina 500 Plus nie może zabrać bo tak ustalili wszyscy komornicy razem, a Krajowa Rada Komornicza podjęła w tym celu stosowną uchwałę.

Pisaliśmy o tym prawie miesiąc temu https://anuluj-dlug.pl/blog/post/komornik-nie-moze-zajac-500 W artykule jest również informacja o tym, że komornicy w pouczeniu do swoich zajęć egzekucyjnych piszą do bankowców, żeby nie wysyłali z zajętych rachunków pieniędzy z 500+. I co? I psu na budę ta uchwała okazała się!, gdyż komornik zastosował inną, własną wykładnię prawa, która brzmi mniej więcej tak jak w tym cytacie z fejsbukowej strony o nazwie Komornik w Polsce: „yhym... ten tego... że tak tylko przypomnę treść mojego postu z 18 marca br:
Art. 833 par. 6 KPC wymienia rodzaje form pomocy finansowej, które nie podlegają egzekucji. Należą do nich m.in. świadczenia rodzinne, integracyjne, z pomocy społecznej i Funduszu Alimentacyjnego oraz same alimenty, a od 1 kwietnia 2016 r. katalog ten zostanie poszerzony o świadczenie wychowawcze (oraz dodatek dla rodzin zastępczych).
Tyle że nawet jeśli komornik z mocy prawa nie będzie mógł zająć 500 zł na dziecko, to nie oznacza to, że w praktyce tak się nie stanie.
Otóż zapewne większość tych środków zostanie wypłacona na rachunki bankowe świadczeniobiorców, a zgodnie z zasadami kc, środki wpływające na rachunek bankowy tracą swoją tożsamość i wtedy po wyczerpaniu kwoty wolnej od zajęcia, potrąceniu podlegają wszelkie środki nawet alimenty, świadczenia emerytalne, rodzinne, zasiłki, dopłaty, wynagrodzenia - ponieważ wpływając na rachunek bankowy tracą taką właściwość - dłużnikowi pozostanie jedynie powództwo przeciwegzekucyjne - opozycyjne przeciwko wierzycielowi aby nie stosował tego sposobu.
np Bank PKO BP twierdzi - Środki, które wpływają na rachunek bankowy, tracą przymiot alimentów lub zasiłków. Kodeks postępowania cywilnego nie nakłada na bank obowiązku analizowania źródła pochodzenia środków na rachunku, wręcz nakazuje, aby bank wszystkie środki przekazywał na rachunek komornika.
Środki wpływające na rachunek bankowy tracą swoją pierwotną tożsamość i staja się środkami pieniężnymi bez historii niezależnie od źródła ich pochodzenia, zaś żadne przepisy nie zobowiązują komornika do badania z jakich źródeł pochodzą środki finansowe zgromadzone na rachunku bankowym.”

Z komorniczego na polski

 

 

Komornicy są zdania, że pieniądze, które wpłynął na konto bankowe przestają być alimentami, zasiłkami i innymi niezajmowalnymi kwotami, a stają się majątkiem dłużnika. Tym samym, komornicy twierdzą, że zajmując rachunek dłużnika, zajmują jego majątek a nie alimenty czy 500+. Tylko czy komornicy mają rację? Sami przecież pouczają bankowców, żeby 500+ nie przelewali z zajętych rachunków.

W cytowanym fragmencie jest mowa o art. 833 § 6 KPC (Kodeksu Postępowania Cywilnego), który mówi: ” Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, zaliczki alimentacyjne, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe i dla sierot zupełnych” (więcej o tym co może, a czego nie może zabrać komornik przeczytasz tutaj https://anuluj-dlug.pl/blog/post/czy-komornik-moze-zabrac-grzybki-w-occie-sok-malinowy-i-kiszone-ogorki). Ale autor od razu wyjaśnia, że prawo tak, respektuje, że wszyscy komornicy respektują, ale przecież nikt, a już na pewno komornik, ani zapracowany pracownik baku, nie będzie się bawił w czytanie tytułów przelewów.

Ale zapamiętaj:

Nie ma takiej wykładni, która by zabraniała badania źródła środków na rachunku bankowym!

To jest zawracanie kijem Wisły gdy mleko się rozlało i lenistwo bankowców, komorników i każdego kto w tym złodziejskim procederze jeszcze palce maczał. Przepisy KC w tym zakresie są archaiczne i nie przystają do rzeczywistości. A wystarczyłby zapis jaki proponowaliśmy i po temacie:

„…Zespół Anuluj-Dlug.pl opracował plan szczególnej ochrony, polegającej na wpisanie do ustawy ochrony przed egzekucją komorniczą i administracyjną specjalnych rachunków bankowych, zakładanych tylko na poczet wypłat 500+ przez samorządy dla osób uprawnionych tylko w bankach polskich. Na taki rachunek wpłacać pieniądze mógłby tylko Rząd, a wypłacać z niego lub obciążać go tylko osoba uprawniona, która wcześniej złożyła wniosek o przyznanie środków wychowawczych na dzieci i wniosek ten został uznany. Takiego rachunku nie mógł by zająć ani komornik ani poborca skarbowy - bank miałby obowiązek odmówić wykonania takiego "zajęcia" pod rygorem odpowiedzialności karnej urzędnika bankowego i na ryzyko finansowe banku (za niedopełnienie obowiązków i zajecie komornicze takiego konta bank musiałby osobie poszkodowanej te pieniądze natychmiast zwrócić). To specjalne konto bankowe nie mogłoby jednak służyć do ukrywania innych środków przed wierzycielami, gdyż obywatel nie mógłby na nie wpłacać żadnych pieniędzy, mógłby co najwyżej korzystać ze środków które przekaże tak samorząd…” cały artykuł tutaj: https://anuluj-dlug.pl/blog/post/anuluj-dlugpl-przedlozyl-rzadowi-projekt-jak-uchronic-srodki-z-programu-500-przed-zakusami-windykatorow-komornikow-i-banksterow

 

 

W przypadku gdy zostałeś oszukany i okradziony przez banki, komorników i firmy windykacyjne, skorzystaj z pomocy prawników Anuluj-Dług.pl https://anuluj-dlug.pl/debt/step_1